Neonatoloji
14 Ocak 2020

Yıllık yaklaşık 500 canlı bebeğin doğduğu SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Alikahya Yerleşkesinde 9 yataklı 1.Düzey ,7 yataklı 2.Düzey ve 11 yataklı 3.Düzey ,Merkez Yerleşkesinde 7 yataklı 2.Düzey olmak üzere toplam 34 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi bulunmaktadır. Yenidoğan sepsisi,beslenememe,sarılık ,yenidoğanın geçici solunum sıkıntısı gibi nedenlerde hastanemiz 1. Ve 2. Düzey Yenidoğan Yoğun Bakım ünitelerine ayda ortalama 50 bebek yatmakta ve sağlıkla taburcu edilmektedir.
Zamanından önce (prematüre) doğan bebek ölümlerinin önlenmesinde en önemli etken özellikle 32 gebelik haftası altındaki riskli bebeklerin Yenidoğan Uzmanının olduğu ileri düzey yoğunbakım ünitelerinde izlenmesidir. Türkiye de sayılı hastaneye verilen Anne-Bebek Dostu ve Yenidoğan Yoğun Bakım Bebek Dostu ünvanlarına sahip hastanemizde 3. Düzey Yenidoğan Yoğun Bakımda yatan bebeklerin 1/3 ü 32 hafta altı 1000gram ve 1500gram doğan bebeklerdir.
Uzman Yenidoğan Yoğun Bakım hekimi yanında donanımlı pediatri hekimleri ve prematüre bakımında tecrübeli hemşireler sayesinde bu bebekler sağlıkla taburcu edilebilmektedir.
Ayrıca endike görülen bebeklere özellikli solunum cihazlarında HFO’lu mekanik vebtilatör, asfiktik doğan bebeklere uygulanan ve ileride oluşabilecek nörolojik hasarı azalabilen total vücut soğutma (hipotermi) cihazı ile beyin fonksiyonlarının monitorize edildiği amplütud EEG cihazı ve pulmoner hipertansiyon tedavisinde önemli yer tutan nitrik oksit cihazı gibi üst düzey tıbbi cihazlarla hastanemizde özellikli 3. Basamak tedaviler yapılmaktadır. Anal –duedonal – özefagus atrezi ve omfolosel gibi konjenital anomalilerle doğan bebeklere hastanemizde gerçekleştirilen yenidoğan cerrahilerine multidsipliner yaklaşımla postoperatif bakım verilmektedir. Kalite hastane yönetimi ve deneyimli doktor kadrosuyla hastanemiz başarıyla hizmet vermeye devam etmektedir.